A benignus prosztata-hiperplázia (BHO) jóindulatú prosztata megbetegedés, amelynél a prosztata megnagyobbodására kerül sor a prosztata sejtjeinek felesleges szaporodásával. A benignus prosztata-hiperplázia előfordulása nagyon gyakori. Csaknem minden második 50 év feletti férfinél előfordulnak valamilyen BHP tünetek. Az a vélemény van túlsúlyban, hogy ha minden hetven éven felüli férfit kivizsgálnának, 90 százalékos esély lenne arra, hogy beigazolódna náluk a benignus prosztata-hiperplázia jelenléte. Ennél a megbetegedésnél megnagyobbodik a prosztata izom-szalagos és mirigyes része. A megbetegedés kialakulását két tényező befolyásolja, amelyeknek jelen kell lenniük, mégpedig az életkor és a tesztoszteron.
A prosztata sejtjeinek túlszaporodása a vérben levő dihidrotesztoszteron megnőtt mennyisége okozza, ami a tesztoszteron magasan aktív formája. A prosztatában levő dihidrotesztoszteron mennyisége a korral megnő és a prosztata sejtjeinek megnagyobbodását okozza. Ezután sor kerül a prosztata megnagyobbodására és benignus prosztata-hiperplázia alakulhat ki. A prosztata növekszik, túlságosan megfeszülnek az izomfonalai, összenyomja a húgycsőt és néhány erre a betegségre tipikus tünet jelenik meg. A leggyakoribb tünetek: gyakoribb vizelés, éjjel is, fájdalmas vizelés égés érzésével, kis mennyiségű vizelet és vizelési kényszer. A húgycső és a húgyhólyag összenyomásának következtében olyan tünetek alakulnak ki, mint a megszakított vizelés, gyenge vizeletáramlás, csöpögés vizelés után vagy vizelési képtelenség.
A megbetegedés nehéz komplikációkkal végződhet – húgyúti fertőzésekkel, kövek képződésével és a vesék csökkent működésével. A benignus prosztata-hiperplázia soha nem vezet prosztatarákhoz, viszont a prosztatarákkal együtt fordulhat elő. A benignus prosztata-hiperplázia kezelésének célja a tünetek enyhítése, azok progressziójának megelőzése és a komplikációk csökkentése. A kezelés farmakológiai, szintetikus preparátumok, de gyógynövénykivonatok felhasználásával is, valamint sebészeti.
Az utóbbi években számos tanulmányt szenteltek a zöldségben, gyümölcsben és gyógynövényekben található fitokémiai anyagok hatásainak. Beigazolódott, hogy azoknál az embereknél, akik rendszeresen fogyasztanak keresztesvirágzatú zöldséget, mint például brokkolit, káposztát, kelkáposztát, karfiol és mást, jelentősen kisebb a rosszindulatú daganatos megbetegedések némely típusának az előfordulása. Ez a zöldség számos olyan anyagot tartalmaz, amely kedvezően hat az emberi szervezet sejtjeire. Egyik közülük az Indol-3-karbinol. Ez az anyag a sejt-metabolizmus több szintjén hat, kedvezően befolyásolja a hormonális metabolizmust, segít megakadályozni a daganatos és a humán papillomavírus által módosult sejtek növekedését, valamint segíti elérni azok eltűnését. Az Indol-3-karbinol antioxidáns és antiaterogén hatásokkal rendelkezik.
A 40 év feletti férfiak megelőző vizsgálata nemcsak a benignus prosztata-hiperplázia, de a prosztatarák megelőzésének is a legjobb módja.